
A karácsonyfa gondozása: így gyönyörködhetsz benne sokáig
Egy kis odafigyeléssel gyönyörű karácsonyfád lehet, akár gyökeres, akár vágott fenyőt választasz az idei szezonban. Mit kell tudni a földlabdás és a konténeres fenyőfák gondozásáról és kiültetéséről az ünnepek után, hogy a fád tovább pompázhasson a kertedben?
A karácsonyfa eredete és története
A karácsonyfa hagyománya régre nyúlik vissza, és több kultúra is magáénak vallja az első örökzöld fák feldíszítését. A keresztény szokások szerint a tradíció gyökerei a 16. századi Németországból erednek, ahol a családok gyertyákkal és egyszerű díszekkel ékesítették a fenyőfákat. Magyarországon a faállítás divatját Brunszvik Teréz honosította meg a 19. század elején, a feldíszített karácsonyfa pedig azóta is az ünnep elmaradhatatlan részévé vált itthon is.
A karácsonyfa díszítése
A karácsonyfa díszítésének folyamata igazi családi rituálé.
-
Először is szükség van egy stabil karácsonyfa talpra, amely megtartja a fát.
-
Ezt követi a kreatív rész: a karácsonyfadíszek és karácsonyfa gömbök felhelyezése.
-
Az ideális sorrend a karácsonyfa izzók rögzítésével kezdődik, majd jöhetnek a különféle díszek, a csillogó gömbök, szalagok és a házilag készült díszítő elemek.
-
Nem szabad megfeledkezni a karácsonyfa csúcsdíszéről sem, ami a fa ékessége, és a dekoráció koronája.
-
A fa tövét esztétikusan eltakarhatjuk egy sikkes karácsonyfa szoknyával, hogy még elegánsabb legyen az összhatás.
Népszerű fenyőfajták Magyarországon az ünnepek tájékán
A vágott fenyők mellett a gyökeres fenyők is egyre népszerűbbek azok körében, akik szeretnék megőrizni a természet értékeit. Utóbbinak két fő típusát különböztethetjük meg:
-
a konténeres fenyő tulajdonképpen egy cserépben nevelt fa,
-
míg a földlabdás fenyő gyökérzete egy nagyobbacska földdarabban bújik meg a kiültetésig.
Melyek a leggyakrabban vásárolt fenyőfajták Magyarországon, amikor beköszönt az ünnepi szezon?
-
Itthon a karácsonyfák közül továbbra is népszerű választás a lucfenyő, annak ellenére, hogy más fajták, például a nordmann és az ezüstfenyő is versenyben vannak az elsőségért.
-
A lucfenyőhöz klasszikus karácsonyi illata és hagyományos megjelenése miatt sokan ragaszkodnak, azonban a nordmann fenyő tartóssága miatt egyre többen választják ezt a fajtát.
-
Az ezüstfenyő szép, kékes árnyalatú lombkoronája bár egy igazán szúrós fajtát takar, ezt a hibát sokan megbocsátják a fa gyönyörű külleme miatt.
A földlabdás és a konténeres fenyők gondozása
A földlabdás és a konténeres fenyők ideális választások azok számára, akik szeretnék az ünnepek után is életben tartani a karácsonyfát. Fontos azonban tudni, hogy a gyökeres fenyőket nem lehet évről évre ki-be telepíteni a kertből a lakásba, mivel ezek a növények sem szeretik, ha rendszeresen megbolygatják a gyökereiket. Hogyan bánjunk velük a vásárlás után?
-
Meleg lakás, hideg fenyő: kezdjük a beszoktatással
Ezek a fák nem bírják a hirtelen változásokat. Ahogy mi is megfázunk, ha túl gyorsan vetjük le a kabátot, a fenyők is megérzik a lakás melegét, ami kedvezőtlenül hathat rájuk. Szoktassuk be őket fokozatosan: először tegyük a fenyőket 1-2 hétre egy hűvös helyre, például a garázsba vagy egy fedett teraszra. Ha már akklimatizálódtak, mehetnek először az előszobába, majd a nappaliba, de semmiképp ne helyezzük őket radiátor mellé, és locsoljuk tisztességesen, minden áldott nap.
-
Óvatosan a díszekkel!
Igen, tudjuk, a karácsonyfa szíve-lelke a díszítés, de erre muszáj figyelni, hogy sokáig gyönyörködhessünk még a fenyőnkben:
-
Csak könnyű karácsonyfa gömböket és más finom díszeket használjunk.
-
Kerüljük a nehéz izzósorokat, mert az ágak megsérülhetnek.
-
A fa alá egy szép karácsonyfatalp takaró is kerülhet a dekoráció teljessége érdekében.
Lehetőleg minél kevesebb időt töltsön a fenyő a lakásban, ezért már akár vízkereszt előtt is érdemes megszabadítani a díszektől.
-
Ünnepek után: kiültetés lépésről lépésre
Miután a fa kibírta a beltéri meleget, újra meg kell szoknia a hűvösebb időt. Először helyezzük néhány napra egy köztes hőmérsékletű helyre, majd jöhet néhány hétre a garázs, aztán a kert. Az ültetésre akkor szabad sort keríteni, ha nem fagyos talaj.
-
Válasszunk egy napos vagy félárnyékos helyet, ahol a fa gyökerei zavartalanul fejlődhetnek.
-
Ássunk egy akkora gödröt, amelyben kényelmesen elfér a földlabda, és a gödör aljára helyezzünk trágyát vagy örökzöldeknek való földet.
-
Ha konténeres a fenyőnk, óvatosan emeljük ki az edényből úgy, hogy a föld lehetőleg a gyökereken maradjon.
-
Földlabdás változat esetén ne vegyük le a földet körülölelő jutazsákot, hanem azzal együtt ültessük el a fát, hogy összetartsa a gyökereket. A juta, természetes anyag lévén hamarosan úgyis elbomlik a talajban.
-
A talajt akkor kezdjük el öntözni, ha a tél már melegebbre fordult, nagyjából február közepétől.
-
Gondoskodjunk talajtakarásról, hogy megőrizzük a talaj nedvességét, és ne fagyjanak el a gyökerek.
Karácsonyfa vásár kedvező árakkal az Anger Kertészetben
Luc-, ezüst- vagy nordmann fenyő vágott vagy földlabdás, konténeres változatban? Nálunk mindent megtalálsz, méghozzá kiváló minőségben és árban! Ha pedig dekorációs elemekre, például fenyőágakra, szalagokra vagy egyéb karácsonyi dekorációs kellékekre van szükséged, akkor is jó helyen jársz! Látogass el hozzánk Budapesten a Pesti út 182.-be, és válogass kedvedre széles kínálatunkból, vagy rendeld meg webshopunkban a kívánt termékeket, hogy azok minél előbb otthonod díszei lehessenek.