
Pálma fajták képekkel: lélegzetelállító szépségű pálmák
Pálma fajták képekkel: lélegzetelállító szépségű pálmák
Ez a trópusi különlegesség az egyik legkedveltebb dísznövény, nem véletlenül, hiszen egzotikus hangulatot varázsol beltéren és a szabadban egyaránt. Cikkünkből megismerheted a legszebb pálma fajták jellemzőit és gondozását, megválaszoljuk a leggyakoribb kérdéseket és képekkel segítünk megtalálni a tökéletes darabot otthonodba vagy kertedbe!
Íme a legszebb pálma fajták képekkel
A jellegzetes megjelenésű, mediterrán tengerparti hangulatot idéző pálmafélék hatalmas növénycsaládot alkotnak. Az eredetileg trópusi és szubtrópusi éghajlaton őshonos növénynek közel 2800 faja ismert. Érdekesség, hogy fosszilis feljegyzések szerint már a kréta korban megjelentek, így több mint 100 millió éve léteznek. Az alábbiakban sorra vesszük, melyek a legnépszerűbb pálma fajták képekkel!
Washington pálma (Washingtonia robusta)
A Washingtonia, vagy más néven mexikói legyezőpálma az egyik legimpozánsabb pálmaféle. A gyorsan növő, karcsú törzsű és széles levelű típus szabadban tartva hazánkban körülbelül 4-8 méterre nő meg, természetesen beltéren jelentősen alacsonyabb marad. Az eredetileg Mexikó és Kalifornia területéről származó pálma kiváló hő- és szárazságtűrő képességgel bír. Strapabíró típus és jól alkalmazkodik a legtöbb talajtípushoz. Dézsásnövényként remek választás akár a teraszra vagy a télikertbe is.
Kínai kenderpálma (Trachycarpus fortunei)
Az eredetileg Kína középső részéről származó Trachycarpus fortunei a 19. századtól fokozatosan vált Európa egyik legelterjedtebb pálma típusává. A kifejezetten igénytelennek számító fajta rendkívül könnyen tartható, ezért kezdő kertészeknek is kifejezetten ajánlott. Szinte bármely talajtípusba ültethető, így díszíthetjük vele kertünket, de akár cserében a terasz éke is lehet. Az egyik leggyorsabb növekedésű fajta, a kifejlett példány pedig csodaszép, sárga virágokkal örvendezteti meg tulajdonosát.
Japán kenderpálma (Trachycarpus wagnerianus)
A Kínai kenderpálmával szoros rokonságban álló Trachycarpus wagnerianus egyik érdekessége, hogy nevét vélhetően a magyar származású Wagner Jánosról kapta. Szintén strapabíró és kiváló fagytűrő képességgel rendelkező fajta, így akár télre is kint hagyható a szabadban. Vastag, merev levelei a nagyobb szélnek és viharoknak is ellenállnak. A kompakt növekedésű Japán kenderpálma végső magassága körülbelül 4-5 méter. Remekül mutat akár a medence mellett a kertben, de a tópartokat is gyakorta díszítik vele.
Kókuszpálma (Cocos nucifera)
A szobanövényként is közkedvelt Cocos nucifera, vagyis Kókuszpálma a trópusi tengerpartok hangulatát varázsolja minden otthonba. A gyorsnövésű fajta természetes élőhelyén akár 30 méterre is megnőhet, hazánkban azonban általában maximum 2 méter a végleges magassága. Gondozása nem igényel különösebb szakértelmet, így kezdők is bátran választhatják, azonban kerüljük a hideg, huzatos helyre ültetést. A fajta különlegessége leginkább a nagy, csontos termésének magja, a kókuszdió.
Datolyapálma (Phoenix robelinii)
A leginkább Laosz területéről származó Phoenix robelinii, vagy más néven Törpe datolyapálma egy rendkívül népszerű, örökzöld típus. A lassan növő fajta kiváló szobanövény, hiszen kompakt mérete és maximum 2-3 méteres magassága alkalmassá teszi a kisebb terek díszítésére. A kifejezetten látványos, keskeny és kecses levelű, dekoratív növénnyel a melegebb hónapokban a terasz vagy a kert hangulatát is feldobhatjuk.
Lószőrpálma (Chamaerops humilis)
A Törpe lószőrpálma a Krétai datolyapálma mellett a másik Európában is őshonos fajta. Érdekessége, hogy korábban a leveléből készült rostokat kötözésre is használták. Egy kifejezetten alacsony termetű, lassú növekedésű pálma. Zömök, rostos tövű, jellegzetes merev, legyező alakú levelekkel. Kiváló télálló fajta, így akár a -10°C is elviseli. Tavasszal pedig mesés sárgás virágai nyílnak. A szabadba ültetés mellett dézsás növényként, teraszon és erkélyen is gond nélkül tartható.
Madagaszkár pálma (Pachypodium lamerei)
A sztyeppék csillaga néven is ismert, rendkívül egzotikus külsejű növény a pálma fajták egyik legkülönlegesebbike. Sötétzöld, lándzsás levelei és tövisekkel borított törzse teszi igazán egyedivé megjelenését. Kifejezetten gyorsan növő típus, szobanövényként 1-2 méter a végleges magassága. Fagytűrő képessége alacsony, így inkább beltérre javasolt. Tökéletes éke lehet egy napfényes otthonnak vagy irodának.
Pálma fajták gondozása: tippek és tanácsok
Az egyes pálma fajták gondozása leginkább az adott típus egyedi igényeitől függ, így minden esetben érdemes utánajárni ennek. Azonban van pár általános tanács, melyet ha betartasz, sokáig díszíthetik kerted vagy otthonod ezek az egzotikus növénykülönlegességek.
A Délkelet-Ázsia egyes részeiről származó példányok természetes élőhelyükön, az őserdőkben a lombkoronaszint alsóbb részein helyezkednek el, így ezek a fajták inkább beltéren vagy üvegházban, félárnyékos, a tűző naptól és huzattól védett helyen érzik jól magukat. Különösebben nem kényesek a talajtípusra, azonban érdemes laza szerkezetű, porózus földkeveréket vagy kifejezetten pálmaföldet választani, ha biztosra akarunk menni. Vízigényük viszonylag magas, a nedvesebb és párásabb közeget kedvelik. Fontos, hogy mindig biztosítsuk a kellő nedvességet a talaj számára, azonban semmiképp se locsoljuk túl, hiszen a pangó víz gyökérrohadáshoz vezethet. A megfelelő tápanyag biztosítása érdekében a meleg hónapokban 2 hetente tápoldatozzuk.
Az Afrika, Kanári szigetek és Ázsia egyes részein őshonos pálma fajták sokkal jobban tűrik a tűző napot, vízigényük alacsonyabb, fényigényük pedig magasabb. Mivel jó fagytűrő képességgel rendelkeznek, ezeket a típusokat bátran kiültethetjük a szabadba. Az ültetésnél ügyeljünk az ideális hely kiválasztására, ami napos, azonban szélvédett legyen, például egy sarok. A legtöbb kültéri pálma jól alkalmazkodik az egyes talajtípusokhoz, arra azonban ügyeljünk, hogy laza, tőzeges-homokos keveréket biztosítsunk. A jó vízelvezetés érdekében elhelyezhetünk egy kavicsos réteget is az ültetőgödörben. Télállóságukat jól mutatja, hogy egyes fajták akár a -20 °C-ot is elviselik, azonban ennek ellenére, a teleltetésre mindenképp készítsük fel növényünket. Ehhez gondosan kössük össze a leveleket, fedjük le légáteresztő fátyolfóliával a pálmát és rögzítsük azt. A talajtakarásról mulccsal gondoskodhatunk. A hideg hónapokban csak mérsékelt öntözést igényelnek.
Általánosságban elmondható, hogy a pálmák nem igényelnek különösebben metszést, azonban a száraz, elhalt levelektől óvatosan megszabadulhatunk. Időközönként puha, nedves ronggyal törölhetjük a leveleket, ezzel megszabadítva a növényt a portól és szennyeződésektől. Ahhoz, hogy hosszú évekig gyönyörködhessünk pálmánkban, figyeljünk a hirtelen megjelenő elszíneződésekre és egyéb betegségre utaló rendellenességekre. Ebben az esetben alkalmazzuk a megfelelő növényvédőszereket.
Gyakori kérdések és válaszok
Melyek a fagytűrő pálma fajták?
A jó fagytűrő pálma fajták közé sorolható többek között a Lószőrpálma (Chamaerops humilis), a Japán kenderpálma (Trachycarpus wagnerianus), a Kínai kenderpálma (Trachycarpus fortunei), a Mexikói ezüst pálma (Brahea armata) és a Szonora pálmaliliom (Yucca Elata).
Melyek az alacsony gondozási igényű kerti pálma fajták?
Bár valóban van pár igénytelennek számító pálmaféle, azonban az alapvető gondozás ezeknél is elengedhetetlen ahhoz, hogy egészségesek maradjanak. A nem túl igényes kerti pálma fajták közé tartozik például a Kínai kenderpálma (Trachycarpus fortunei), a Törpe lószőrpálma (Chamaerops humilis) és az Európai törpepálma (Chamaerops humilis).
Mennyibe kerülnek a különleges pálma fajták?
Az egyes pálmafélék árát nagy mértékben határozza meg a növény fajtája, mérete és beszerzési helye. A kisebb méretű, jellemzően szobanövényként értékesített pálmák esetén 5.000-25.000 Ft, míg a nagyobb és különleges pálma fajták esetén akár 30.000-500.000 Ft összeggel érdemes számolni.
Mik a pálma fajták nevei?
Az egyes pálma fajták nevei általában a növények jellemzőire, származási helyükre vagy megjelenésükre utalnak. A Lószőrpálma például nevét egyik felhasználási módjáról kapta, hiszen régen lószőrpótló afrik készült leveleiből.
Hogyan óvhatjuk meg a fagytól a télálló pálma fajtákat?
Az egyes télálló pálma fajták bátran ültethetők a szabadba, azonban ezeket is érdemes felkészíteni a fagyos hónapokra. A talaj és törzs védelmét szalma vagy mulcs takarással biztosíthatjuk, a pálma leveleit pedig érdemes óvatosan összekötni, majd a növényt légáteresztő fátyolfóliával lefedni.
Melyek a legnépszerűbb pálma fajták Magyarországon?
Számos lenyűgöző megjelenésű pálma közül választhatunk, melyek a megfelelő gondozással a hazai időjárási körülmények között is jól érzik magukat. A teljesség igénye nélkül a legkedveltebb pálma fajták Magyarországon a Washington pálma (Washingtonia robusta), a Kínai kenderpálma (Trachycarpus fortunei), a Japán kenderpálma (Trachycarpus wagnerianus), a Datolyapálma (Phoenix robelinii), a Kókuszpálma (Cocos nucifera), a Lószőrpálma (Chamaerops humilis) és a Madagaszkár pálma (Pachypodium lamerei).
Anger Kertészet: széles választék, profi szakértői segítség
Szívesen varázsolnád a trópusi tengerpartok hangulatát kertedbe vagy akár otthonodba? A pálma remek választás lehet, hiszen egzotikus megjelenésével bármilyen környezetet feldob, miközben gondozása sem igényel különösebb szakértelmet. Fordulj bizalommal az Anger Kertészet tapasztalt szakértőihez, akik segítenek a tökéletes növények és kiegészítők megtalálásában.
Tekintsd meg pálma kínálatunkat!