
Vietnámi és kínai újév: szokások, ételek és dátumok
Vietnámi és kínai újév: szokások, ételek és dátumok

Míg a legtöbbünknek az újévről a december 31-én ünnepelt szilveszteri tradíciók jutnak eszébe, addig a kínai és vietnámi szokások merőben eltérnek. Cikkünkben bemutatjuk, hogy milyen érdekes programokkal, ízletes ételekkel és meglepő hagyományokkal töltik a vietnámi és kínai újév ünnepét!
Milyen szokásokkal köszöntik az újévet a kínaiak és vietnámiak?
A magyar hagyományok szerint az évbúcsúztató ünnep a Gergely-naptár utolsó napján, vagyis december 31-én esedékes. Ilyenkor rendszerint családi és baráti partikat szerveznek, tűzijátékoznak, esznek-isznak, míg a keresztény vallási közösségek gyakran virrasztási szertartás tartanak. A magyar tradíciótól merőben eltér az, ahogy a legtöbb ázsiai országban búcsút intenek az óévtől. Lássuk, hogy mivel telik a vietnámi és kínai újév!
Kínai újév (Holdújév)
A kínai újév, vagy más néven Holdújév, az egyik legmeghatározóbb ünnepség Kínában és más kelet-ázsiai nemzetekben egyaránt.
Dátumát a kínai naptár alapján határozzák meg, amely az úgynevezett luniszoláris rendszert használja. Mivel a Gergely-naptár szerinti február 4-hez legközelebbi újhold napján tartják a kínai újévet, így az ünnepség mindig január 21. és február 21. közötti időszakra esik.
A Holdújév, melyet kínaiul Chunjie, vagyis “Tavaszünnep” néven ismernek, kettős célt szolgál. Egyrészről a kínai hitrendszer szerint ilyenkor nyílik lehetőség búcsút inteni az óévtől és garantálni a jó szerencsét a következő évre. Másrészről az ünnepség lehetőséget nyújt a családtagoknak, hogy találkozzanak, megajándékozzák egymást, kifejezzék a jókívánságaikat és időt töltsenek együtt.
A kínai újév előtti készülődés során, melyet gyakran hetekkel korábban megkezdenek, fontos a ház kitakarítása, hogy elűzzék a rossz szerencsét és az ajtókat, ablakokat újramázolják. Érdekesség, hogy a takarításnál még a söprés iránya is számít, a kínai hagyomány szerint kívülről befelé szükséges végezni a takarítást. Az újév napján mindenki új ruhát visel, elkerülik a negatív tartalmú szavakat és a sírást is, hogy szerencsét hozó évet kezdjenek. A családok összegyűlnek, petárdáznak, tűzijátékoznak és különféle tradicionális ételeket készítenek. A tradíció szerint a piros szín jelképezi a jó szerencsét és a bőséget, így a dekorációtól kezdve az ajándékig meghatározó szerepe van a színnek. Jó példa erre a pénzt tartalmazó piros borítékok (kínaiul hong bao), amelyet a családtagok adnak egymásnak. Az újévi ünnepség hagyományosan 15 napig tart és a lampionünneppel zárul.
Vietnámi újév (Têt)
A vietnámi újév, vagyis Têt, sok tekintetben hasonlít a fent bemutatott kínai újévre, például rendszerint ugyanazon a napon tartják. Az ünnepre már hetekkel korábban elkezdenek készülni: a házakat alaposan kitakarítják, néha ki is festik, és a kínaiakhoz hasonlóan, a szemetet mindig a szoba közepe felé söprik, hogy a szerencse ne távozzon. A vietnámi újév alkalmával családi ünnepségeket tartanak, ahol tradicionális ételeket fogyasztanak. Ilyen például a Banh Chung, amely egy zöldbabot és sertéshúst tartalmazó, sós sütemény. Szintén jellemző étel egy csirke, sertéshús, kacsatojás, cérnametélt és bambuszrügyből készült hagyományos leves.
A vietnámi újév előestéjén a családok együtt búcsúztatják az óévet, éjfélkor pedig kitárják az ajtókat és ablakokat, hogy az óév távozzon. Meglepő, hogy az ünnep első napján még a járásképes betegek is kikelnek az ágyból, nehogy egész évben ágyhoz kötöttek maradjanak. Nagy figyelmet fordítanak arra is, hogy ki lép először a házukba az új év során. Hiszen a vietnámi hagyományok szerint az első vendég hatással lehet a háztartásban élők szerencséjére. Amennyiben sikeres és vagyonos személy lép a házba, akkor a lakók is bőséges évre számíthatnak.
A vietnámi újév alkalmával a családi oltárra virágokat, füstölőt és gyümölcsöket helyeznek, az eltávozott ősök tiszteletére, akik hitük szerint az ünnep idején meglátogatják őket. Az első napot szűk családi körben töltik, a második és harmadik napon pedig barátokat, távolabbi ismerősöket látogatnak meg. Ilyenkor gyakran fordulnak jósnőhöz, aki az új évben várható eseményekről ad iránymutatást.
Melyek a Holdújév és Têt növényei?
A fent bemutatott hagyományok mellett fontos szerepet kapnak a kínai és vietnámi újév során a szerencsehozó és dekorációs növények is. Bár gyakran látni azálea, peónia, vízililiom, nárcisz, barackvirág, cseresznyevirág, kumquat (törpemandarin), bambusz és napraforgó dekorációt a feldíszített otthonokban, a legnépszerűbb választást mégis az alábbi három növény jelenti.
Csónakorchidea (cymbidium)
A csónakorchidea – mely a kínai kultúrában a nemesség, tisztelet, barátság és nőiesség jelképe – a Holdújév egyik legnépszerűbb növénye. Jól mutatja a növény kínai kultúrában betöltött fontos szerepét, hogy egy tradíció szerint a kínai nők kezükkel az orchidea leveleit formázó mozdulatot tesznek a nőiességük kifejezése érdekében. További érdekesség, hogy “Lan”, mely kínaiul orchideát jelent, egy gyakori női név volt a múltban. Amennyiben szeretnénk autentikus módon feldíszíteni otthonunkat a Holdújév alkalmával, a csónakorchidea kihagyhatatlan!
Tekintsd meg csónakorchidea kínálatunkat!
Sivatagi rózsa (adenium)
Amennyiben a Holdújévi ünnepségről nézünk képeket vagy videókat, szinte biztos, hogy szemet szúr egy élénk pirosas-rózsaszínes virágú, jellegzetes vastag szárú cserepes növény. Ez minden bizonnyal a sivatagi rózsa, vagy kínai nevén "gazdagság virága". A növény népszerűségének kettős magyarázata van: egyrészről a jólétet, gazdagságot és bőséget jelképezi, másrészről vastag törzse a termékenységet szimbolizálja.
Tekintsd meg sivatagi rózsa kínálatunkat!
Citrusok
A citrusfélék, mint a narancs és a mandarin, a Holdújév során a szerencse és a jólét szimbólumai. Ennek oka, hogy a kínai nyelvben a "narancs" és a "szerencse" szavak hasonlóan hangzanak, míg a "mandarin" és az "arany" szavak kiejtése is hasonló. Emiatt ezek a gyümölcsök a gazdagságot és a bőséget jelképezik, és gyakran ajándékozzák őket az ünnep idején.
Tekintsd meg narancs és egyéb citrusféle termékeinket!
Gyakori kérdések és válaszok
Mikor lesz a vietnámi újév 2025-ben?
A vietnámi újév 2025-ben január 29-én esedékes.
Mikor lesz a kínai újév 2025-ben?
A kínai újév 2025-ben január 29-én kerül megünneplésre.
Mit érdemes tudni a Kínai Újévi Fesztivál 2025 eseményről?
A Kínai Újévi Fesztivál 2025 január 18. és 19. kerül megünneplésre, ahol az érdeklődők megismerkedhetnek a kínai kultúrával. Az ingyenesen látogatható programsorozat a Budapesti Chinatown területén kerül megszervezésre.
Az esemény hivatalos tájékoztatójában az alábbi programtervezet olvasható:
“A 2025-ös év újdonságai
-
Az első Kínai újévi ünnepség, miután az felkerült az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség listájára.
-
Két kulturális delegáció érkezik Kínából Budapestre sok szórakoztató- és kézműves programmal.
-
35 vadonatúj hanfu öltözéket próbálhatnak fel a látogatók ingyen.
-
7 kulturális program először látható Magyarországon.”
Anger Kertészet: tedd különlegessé az ünneplést növényekkel!
Szívesen tennéd még különlegesebbé a vietnámi vagy kínai újév ünnepséget csodaszép virágokkal? Akkor tekintsd meg széles termékkínálatunkat és szerezd be időben a szerencsehozó növényeket!